Partybandet, VERSION 1,0, spiller sin 10 koncert med sange fra Kim Larsen´s bagkatalog, fredag d. 10. marts i Østsidehallen, Elmevej 122 i Ø. Brønderslev. Disse koncerter har, noget uventet, været umådelige populære her oppe i det nordjyske, fortæller Jens Varmløse, guitarist og sanger fra bandet til Brønderslev Avis.

– ”Det er jo ikke fordi vi går ind og vil være kopier af Kim Larsen og klæder os ud med kasket, ternet jakke, halstørklæde og forsøger at ligne manden mest muligt. Vi spiller bare hans dejlige sange, på vores helt egen måde og hylder mere sangene end manden!”
– ”Konceptet med Hyldest koncerterne, opstod da vi skulle spille i Bistrup Kirke og kom på at vi ville lave en aften med vores egne versioner af Kim Larsens mange gode sange. Koncerten skulle afholdes på en ganske almindelig tirsdag aften, så det var ikke noget som vi regnede med ville blive noget specielt, men der mødte så mange tilhørere op i kirken at man måtte sende omkring 200 personer hjem igen, da der ikke var plads i kirken, så vi måtte lave en ekstra koncert for at opfylde behovet.”
– Folk udefra havde nu hørt om koncerterne og mange ville selv gerne opleve den, og så rullede lavinen, griner Jens Varmløse, så den 10. marts spiller vi for 10 gang hyldest koncerten og forhåbentligt for fulde huse i Østsidehallen!”

Arrangør, Lars Juul fra ØBI, fortæller til vores udsendte medarbejder, at der pt. er solgt lige over 200 billetter, men at der stadig er flere at få, da man kan rumme over 400 personer i Østsidehallen til koncerten. Billetterne kan købes på:https://oebi.nemtilmeld.dk/2/
Østsidehallens nabo, Samlingshusets daglige leder Marianne Nellemand, oplyser yderligere til avisen, at hun arbejder på at arrangere mulighed for spisning i Samlinghuset inden koncerten, menu, pris mm oplyses senere.