Skolepatrulje

Skolepatruljen skaber tryghed i trafikken for både børn og voksne. Morgen efter morgen, i al slags vejr står de der. Udrustet med veste og viljestyrke afvikler de morgentrafikken og hjælper store og små sikkert i skole. Sådan har det været siden 1949, hvor Danmarks første skolepatrulje så dagens lys.
I dag går de stadig forrest som det gode eksempel og minder alle os andre om, at vi skal passe på hinanden – ikke bare i trafikken, men overalt i livet. De tager et større ansvar end de fleste og ser det som helt naturligt at hjælpe de mindste elever sikkert i skole hver morgen. Skolepatruljen viser os alle sammen, at en lille smule hensyn og overskud er alt det kræver – så er vi godt på vej sammen. 

Den Sureste Uge

Februar plejer at være den koldeste måned på året, og derfor har Rådet for Sikker Trafik og LB Forsikring lanceret kampagnen ”Den Sureste Uge”, der skal få flere til at vise skolepatruljerne den anerkendelse, som de fortjener.Mulighederne er mange, og initiativet er jeres
I “Den Sureste Uge” vil vi sætte fokus på det store arbejde eleverne dagligt gør og bede de andre trafikanter om at anerkende elevernes indsats. Hvordan man vil forkæle sin lokale skolepatrulje vil være op til den enkelte; giv et anerkendende skulderklap, bag en kage, hold en paraply hvis det regner eller noget helt fjerde.

Giv dem det de fortjener – et smil er nok.

 

Vi åbner for ”Den Sureste Uge” igen i februar 2020.

 

Den Sureste Uge er en belønningskampagne, som skal hylde de seje skolepatruljeelever for deres vigtige indsats til gavn for trafiksikkerheden.

Lokale aktiviteter og events
Vi har inviteret alle skoleforvaltninger og teknik- og miljøforvaltninger til at deltage i kampagnen, og vi håber, de vil samarbejde med jer og også gerne færdselspolitiet om at gøre den sure tid ekstra sjov for eleverne.

 

Fra 1. november kan du desuden indstille din skolepatrulje til konkurrencen Årets Skolepatrulje 2020.

Er din skole “Årets Skolepatrulje” 2020?

 

Sammen med LB Forsikring kårer vi i foråret 2020 “Årets Skolepatrulje”.
Konkurrencen sættes i gang i november 2019, hvor vi åbner for indstillingerne til Årets Skolepatrulje 2020 – her kan I komme med jeres gode bud på, hvilken skolepatrulje, der skal have titlen, æren og præmien i 2020.

Dommerkomiteen udvælger først én vinder pr. region, som hver vinder 5.000 kr., og blandt de fem bliver den nationale vinder kåret. Ud over æren og titlen vinder skolepatruljen et meget festligt frikvarter samt et gyldent skolepatrujle refleksskilt.

Vemmelev Skole vandt titlen som Årets Skolepatrulje 2019.

Se film fra dagen og læs dommerkomiteens begrundelse for sejren

Kilde: Rådet for Sikker Trafik