27 feb. – 5 marts
Indbrud i sommerhus
Politiet modtog torsdag eftermiddag en anmeldelse omkring et indbrud i et sommerhus på Jensinesvej i Grønhøj. Tyvene kom ind ved at af-liste en rude ind til stuen, hvorefter de kunne kravle ind. Fra stuen stjal de en designerlampe. De gennemrodede derefter huset og stjal to dyner samt et sengetæppe, inden de forlod huset igen gennem det samme vindue.
Politiet kunne ikke sikre nogen spor i efterforskningen, fordi der havde været flere personer – blandt andet en tømrer – på adressen, inden politiet kom frem. Indbruddet fandt sted mellem første juledag og 27 februar.
Ure og smykker stjålet ved indbrud
På Åvænget i Asaa var der indbrud i et hus natten til fredag d. 28 februar, hvor der blev stjålet fem ure og to ringe. Tyvene brød et vindue op ind til soveværelset, hvor de stjal tyvekosterne. Soveværelset var det eneste rum, de befandt sig i, inden de forlod stedet igen.
Politiet sikrede flere spor, der vil blive brugt i efterforskningen.

Cannabispåvirket bilist anholdt
Selvom en mand var påvirket af cannabis, kørte han bil mandag d. 3 marts om aftenen. Han kørte ad Rødhusvej ud for Moseby, da politiet standsede ham. Politiet foretog en narkotest på manden, og den gav udslag. Derfor blev han anholdt og sigtet for at køre i narkopåvirket tilstand, hvorefter politiet kørte ham til Aalborg Universitetshospital, hvor han fik taget en blodprøve, der skal dokumentere narkopåvirkningen.
Straf for narkokørsel
Kører du med ulovlige, euforiserende stoffer i blodet, er straffen den samme, som hvis du kørte spirituskørsel med 1,21 promille:
- Du får frakendt dit kørekort ubetinget i 3 år
- Du får en bøde
- Du skal gennemføre et kursus i Alkohol, Narko og Trafik. Kurset varer samlet set 12 timer og koster 3.200 kr.
- Du skal bestå en ny teori- og køreprøve.
Bliver du taget flere gange med ulovlige stoffer og/eller alkohol i blodet, stiger straffen.