Der var absolut ikke ideelt fodboldvej lørdag middag da ØBI tog hul på den nye sæson i Serie 3 – Pulje 26. Der blæste en “halv pelikan” på langs af banen, som man siger på godt nordjysk. Da Arena Brønderslev El-teknik A/S i forvejen er helt åbent mod syd og vest, så var det umulige forhold at forsøge at spille flot fodbold. I stedet blev der gået til stålet og især da ØBI måtte starte ud i modvind.
![](https://i0.wp.com/broenderslevavis.dk/wp-content/uploads/2022/08/OeBIvsAabybroSerie3-060822-12-.jpg?resize=1000%2C667&ssl=1)
ØBI kom da også bagud 0-1 starten af første halvleg, man fik ikke ryddet ordentlig op foran mål hvilket gav Aabybros IF´s Lars Nielsen en oplagt målchance som han da også udnyttede kynisk.
Vi skal frem til slutningen af anden halvleg inden at ØBI kommer på tavlen og udligner via oplæg fra Jacob Stavad, der var helt på toppen i dag og kom med mange kvalificerede indlæg fra kanten. Selve målet blev scoret af måltyven Oleksandr Baranov tæt ind under mål, så 1-1 i 83´minut. ØBI fik endda også scoret til 2-1 bare fire minutter senere, igen var det konstellationen Stavad – Baranov der stod for oplæg og mål.
![](https://i0.wp.com/broenderslevavis.dk/wp-content/uploads/2022/08/OeBIvsAabybroSerie3-060822-06-.jpg?resize=1000%2C667&ssl=1)
ØBI viste ikke noget stort teknisk spil i den stormfulde sæsondebut i den ny og bedre serie, men de viste hjertet og en ubøjelig vilje til at ville vinde, det er også meget værd. Træner Mads Bastholm, var da efterfølgende heller ikke overvældene tilfreds med kampen, men det blev som det blev pga. den hårde blæst, vigtigst var at ØBI fik vendt et truende nederlag og kom fra kampen med 3 point og en sejr. At det så ikke var så pænt at se på, ja det er lidt ligegyldigt.
Næste opgave for de blå ØBI spillere, er allerede på onsdag d. 10 august, hvor holdet skal en tur til Fjerritslev Stadion Kl. 19.00, hvor hjemmeholdet Fjerritslev venter. Fjerritslevs trænerstab var da også til stede på Arena Brønderslev El-Teknik A/S lørdag og de noterede flittigt i den sorte notesbog. Fjerritslev IF slog i øvrigt GVL Løkken med hele 1-5 fredag aften på Løkken Stadion.