mandag 16. juni 2025
  • Indsend nyhed
Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
Brønderslev Avis
Intet resultat
Se alle resultater

Masser af nye boliger i Brønderslev by.

Redaktion af Redaktion
29. december 2021
i Erhverv

Grafik. Tegning af den nye Banegårdsplads, hvor første etape går igang d 1 august i år.

Med en hel del store byggeprojekter i støbeskeen og andre byggerier der allerede er i fuld gang, så er boligbyggeriet i Brønderslev by atter i fuld gang.

Projektet omkring den nye Banegårdsplads der påbegyndes lige omkring 1 august, hvis alt går som det skal, oplyser Entreprenør Svend Aage Christiansen fra firmaet Svend Aage Christiansen A/S til Brønderslev Avis. Han bygger for Ejendomsselskabet Domea. Byggeriet byder på hele 100 styk nye etageboliger og enkelte erhvervs lokaler og butikker.

Man er allerede nu godt i gang med 15 nye lejligheder i 3 etager på den omstridte gamle Sygehusgrund på hjørnet af Nørregade og Tolstrupvej, hvor det er en privat udlejer der bygger.

Der er også planlagt otte nye almindelige lejligheder og 4 penthouse lejligheder plus erhverv i op til fem etager, der hvor det gamle Pizzaria Barbados og farvehandler bygningen ligger på Torvet i Algade/Torvet. Her er det Danebo Ejendomme ved Dan Sandberg, der står for byggeriet.

I parcelhuskvarteret Ådalen, har Arne Andersen – Vrå A/S fået Brønderslev kommunens tilladelse til at opføre en boligblok, hvor mange lejligheder byggeriet kommer til at indeholde, er ikke oplyst.

Desuden har Arne Andersen – Vrå A/S yderlig en etape tilbage, af byggeriet af lejligheder ved de gamle auktionshaller/Falckstationen på Vestergaardsgade, hvornår denne sidste del af området skal bebygges, er pt uvist.

Så Brønderslev midtby kommer til at få en tiltrængt opfriskning indenfor de næste par år, men i første omgang vil den nok ligne en stor byggeplads, når alt byggeriet først kommer i gang.

Del på FacebookDel på X
Forrige indlæg

Sikker sejr til Vendsyssel Håndbold

Næste indlæg

Hvordan er klimaet i dit barns daginstitution?

Næste indlæg

Hvordan er klimaet i dit barns daginstitution?

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.