tirsdag 15. juli 2025
  • Indsend nyhed
Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
Brønderslev Avis
Intet resultat
Se alle resultater

Igen tid til: Fodboldturneringen FIVE A SIDE – i Stenum

Redaktion af Redaktion
29. december 2021
i Nyheder, Sport

Fodbold for alle:

Inviter kollegaerne, familien eller vennerne til femmandsturnering i Stenum

Igen i år fodboldturneringen FIVE A SIDE i samarbejde med Sparekassen Vendsyssel i Brønderslev. Turneringen er for virksomheder, familier og alle andre, der godt kan lide at spille fodbold.

 

Lørdag den 29. juni løber fodboldturneringen FIVE A SIDE af stablen i forbindelse med sommerfesten i Stenum. FIVE A SIDE er en femmandsturnering, hvor der derfor kun må være fem mand på hvert hold. Ifølge formand for TSI Fodbold Michael Bang er alle velkomne til at deltage i turneringen – fra virksomheder, familier eller bare en gruppe fodboldtossede venner:

– FIVE A SIDE er ikke kun en turnering for dem, der træner fodbold. Her kan alle, der kan lide at spille fodbold, være med. Det er selvfølgelig en turnering, hvor alle gerne vil vinde, men hyggen er bestemt også i højsædet, udtaler han og fortsætter:

 

– Sidste år var første gang, vi afholdte FIVE A SIDE-turneringen, og det var en kæmpe succes med mange hold, tilskuere og spisende efter turneringen. Derfor er vores forhåbninger også store for dette års turnering.

 

Dette års udgave af FIVE A SIDE afholdes i samarbejde med Sparekassen Vendsyssel, som er storsponsor for turneringen. Her sætter man en stor ære i at bakke op om initiativer i de lokale samfund i og omkring Brønderslev, og FIVE A SIDE i Stenum er ingen undtagelse:

 

– Vi er en lokal forankret bank, som bakker op om en række spændende initiativer i Brønderslev og opland. Det var derfor oplagt for os, at støtte op om FIVE A SIDE-turneringen i Stenum, som er et interessant initiativ, der i bund og grund bærer budskabet om, at fodbold er for alle, lyder det fra Regionsdirektør hos Sparekassen Vendsyssel i Brønderslev, Ken Poulsen.

 

FIVE A SIDE i Stenum afholdes som sagt den 29. juni kl. 13:00 på TSI Stenums baner. Der må max være otte spillere per hold, hvor både kvinder og mænd må være med. Det koster 500 kroner per hold at deltage med spisning eller 250 kroner per hold uden spisning. Tilmelding sker til Anders Bo Andersen på email aanderbo@gmail.com eller på FIVE A SIDEs hjemmeside, som du finder her.

 

Kilde: TSI Stenum Fodbold

Del på FacebookDel på X
Forrige indlæg

Sådan gør du bilen klar til kør-selv ferien

Næste indlæg

Det skal du lære dit barn i tilfælde af brand

Næste indlæg

Det skal du lære dit barn i tilfælde af brand

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.