• Indsend nyhed
onsdag 8. februar 2023
Broenderslev Avis
 
 
 
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Broenderslev Avis
No Result
View All Result
RedaktionafRedaktion
29. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

#hvorerderenvoksen – stiller igen skarpt på minimumsnomeringer

 
 

#hvorerderenvoksen

– invitation til demonstration for lov om minimumsnomeringer

Så er den landsdækkende forældrebevægelse atter på banen ! Forældrene kræver lov om minimumsnormeringer i landets daginstitutioner, og ligesom der var demonstrationer/marcher landet over d. 6.4, sker det igen søndag d. 2.6, lige før Folketingsvalget.

Børnenes Uge

Hele ugen op til, dvs. uge 22, er udråbt til at være ”Børnenes Uge”, hvor der vil være særligt fokus på at gøre opmærksom på kravet om minimumsnormeringer.

Til den første demonstration i april var der fokus på forældrenes oplevelser ude i institutionerne, mens der denne gang også inviteres politikere, som skal give deres mening til kende. Dette for at sikre forældrene, at de få dage senere kan gå i stemmeboksene på et mere oplyst grundlag.

Det kommer der til at ske søndag d. 2. juni 2019: 

I Aalborg bliver der demonstration søndag d. 2. juni kl. 10.00 på Gl. Torv, foran Studenterhuset.

Der vil bl.a. være taler ved en forælder, BUPL, FOA, og foreløbigt følgende politikere; Per Clausen (Enhedslisten), Marianne Jelved (Radikale), Lisbeth Bech Poulsen (SF) og Søren V. Knudsen (Socialdemokratiet).

Efterfølgende vil der være mulighed for at tale med politikerne ansigt til ansigt i ”snakke-hjørnet”.

Herudover vil der være musiske indslag, fællessange, samt kaffe, the, saft og kage.

 
 
Next Post

Naboer til 3. Limfjordsforbindelse skal skærmes mod støj

Broenderslev Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Brønderslev Avis
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Kontakt os
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.