I den kommende weekend danner Horsens rammen om Jyske Begyndermesterskaber i boksning 2025, hvor talentfulde unge boksere fra hele regionen vil gøre deres bedste for at sikre sig en plads på podiet. Blandt de deltagende klubber er Brønderslev Bokseklub, der stiller med fire veltrænede boksere, som alle har ambitioner om at vende hjem med medaljer.
Stærkt hold fra Brønderslev
Brønderslev Bokseklub har i år fire deltagere med i turneringen, der konkurrerer i forskellige alders- og vægtklasser. I fjervægt U15 (1-5 kampe) stiller Alexander Lønholm op, mens Tobias Laust Breitner er klar til at kæmpe i weltervægt U17. I U19-klassen bokser Joakim Nørgaard i letmellemvægt (6-10 kampe), og i elitekategorien letmellemvægt (1-5 kampe) repræsenterer Alex Jerimiassen klubben.
Trænerteamet melder alle fire boksere i absolut topform og klar til udfordringerne, der venter i ringen. Der er en god stemning i truppen, og forventningerne er høje, men samtidig er der respekt for modstanderne, der møder op med samme ambitioner.
Stærk tro på succes
Hos Brønderslev Bokseklub er der stor optimisme forud for mesterskaberne. “Vi har arbejdet hårdt i træningslokalet, og drengene er klar. De har vist rigtig gode takter, og vi ser frem til at se dem prøve kræfter med de bedste begyndere i Jylland,” lyder det fra klubben.
Men selvom forventningerne er høje, er boksning en sport, hvor marginalerne ofte kan være afgørende. Alle fire boksere er forberedte på en weekend med hårde kampe, hvor der kræves både teknisk snilde, fysisk styrke og mentalt overskud for at nå helt til tops.
Spænding i Horsens
Jyske Begyndermesterskaber er en vigtig turnering for unge boksere, der her får mulighed for at teste deres niveau i konkurrence mod ligesindede fra hele regionen. For mange deltagere er det en afgørende begivenhed på vejen mod en videre karriere inden for sporten.
Brønderslev Bokseklub ser frem til en spændende weekend i Horsens og håber på, at de fire boksere kan leve op til de høje forventninger og levere flotte præstationer i ringen. Søndag aften vil det vise sig, om Brønderslev kan fejre et eller flere jyske mesterskaber.
Kilde og Foto: Erik Thrane