Brønderslev Kirke lagde lørdag den 30. maj rum til en festlig og velbesøgt koncert, arrangeret i samarbejde mellem Shamrock9700 og Brønderslev Kirke. 

Højskoleforeningen Vendsyssel havde bidraget med salg af billet til deres medlemmer. På scenen stod tidligere biskop i Aalborg Stift, Henning Toft Bro, sammen med sin søn Christian, og de leverede en eftermiddag fyldt med både musik, humor og gode fortællinger.

Dagen begyndte med fællesspisning for omkring 120 deltagere. Maden blev leveret af Shamrock9700s faste samarbejdspartner, Fårup Skovhus, og bestod af kyllingespyd med kartofler og sovs og spændende salater.

Klokken 15.00 gik Henning Toft Bro og Christian på scenen foran et talstærkt publikum på omkring 250 koncertgæster der blev ved ankomsten til kirken mødt med en velkomst på info skærmene i kirken. – og det blev starten på en underholdende og meget nærværende koncertoplevelse.

Henning Toft Bro, der også har en fortid i det vestjyske band Tørfisk, tog publikum med på en rejse gennem sit liv. Med afsæt i opvæksten i et Indre Missionsk hjem i Thyborøn og tiden som musiker, leverede han en perlerække af historier, krydret med humor, selvironi og varme. Undervejs blev der også plads til vers på Thy-dialekt, som ifølge ham selv sagtens kunne forstås – også i Brønderslev.

De mange livlige anekdoter fik smilet frem hos publikum, og flere trak på smilebåndet ved tanken om, at den samme mand også har haft embedet som biskop.

Under koncerten fortalte Henning Toft Bro desuden, at der er blevet skrevet et nyt vers til den kendte kultsang VLTJ, inspireret af at lokalbanen i dag er blevet elektrificeret.

Det blev en gennemført og stemningsfuld eftermiddag i godt selskab, og endnu en gang kunne Shamrock9700 melde om udsolgt hus og notere en succes.

Arrangørerne retter en stor tak til Fårup Skovhus for maden, til Brønderslev Kirke for at stille lokaler til rådighed og yde hjælp – samt til Højskoleforeningen for samarbejdet.

Næste arrangement hos Shamrock9700 finder sted den 28. juni, hvor der inviteres til “Super Søndag”. Også her har interessen været stor, og koncerten er allerede udsolgt.

Det foregår på hjemmebanen den lille kulturperle Den Runde Pavillon.