Der var fyldt til sidste plads torsdag aften, da Peter Viggo Jakobsen gæstede med sit højaktuelle foredrag om Europas forsvar og den sikkerhedspolitiske situation i verden.
Interessen var stor, og arrangementet kunne melde totalt udsolgt. Publikum fik en spændende og levende aften, hvor Peter Viggo Jakobsen med stor faglig indsigt, skarpe analyser og sin velkendte humor tog deltagerne med rundt i en verdensorden, der på få år har ændret sig markant.
Er Europa stadig beskyttet af USA?
Et af aftenens helt centrale spørgsmål var forholdet mellem Europa og USA. Donald Trumps tilgang til NATO har gennem flere år skabt debat om, hvor sikker den amerikanske sikkerhedsgaranti over for de europæiske NATO-lande er. Trump har blandt andet udtalt, at USA ikke nødvendigvis vil forsvare NATO-lande, som efter hans opfattelse ikke bidrager tilstrækkeligt til alliancen.
Samtidig har forholdet mellem USA og Europa været præget af uenigheder om blandt andet Ukraine, handel og Grønland. Trump har tidligere ønsket amerikansk kontrol over Grønland, hvilket har skabt betydelig debat i både Danmark, Grønland og blandt de europæiske allierede.
Det efterlader Europa med nogle helt grundlæggende spørgsmål: Hvor afhængig kan Europa fortsat være af USA? Kan de europæiske lande i højere grad stå for deres egen sikkerhed? Og hvilken rolle skal NATO spille i de kommende år?
NATO, Rusland og Europas fremtid
Peter Viggo Jakobsen satte under foredraget fokus på netop disse dilemmaer og gav sit bud på, hvordan Danmark og resten af Europa skal forstå den nye sikkerhedspolitiske virkelighed.
Siden NATO blev grundlagt i 1949, har USA spillet en helt central rolle i Europas sikkerhed. I dag arbejder de europæiske NATO-lande samtidig på at tage et større ansvar for deres eget forsvar, mens Rusland fortsat udgør en væsentlig del af den sikkerhedspolitiske dagsorden.
Aftenens store spørgsmål var derfor også: Er NATO på vej ind i en helt ny tid, og hvad betyder det konkret for Danmark?
Alvorlige emner med plads til humor
Selvom emnerne handlede om krig, stormagter, NATO og Europas fremtid, blev aftenen langt fra tung.
Peter Viggo Jakobsen er kendt for sin direkte og levende måde at formidle komplicerede sikkerhedspolitiske emner på. Det mærkede publikum også torsdag aften, hvor alvorlige analyser blev krydret med humor, skarpe betragtninger og konkrete eksempler.
Peter Viggo Jakobsen er ph.d. i international politik og lektor ved Institut for Strategi og Krigsstudier på Forsvarsakademiet. Her beskæftiger han sig blandt andet med NATO, USA, europæisk sikkerhedspolitik, militærstrategi og stormagtsdiplomati. Han var desuden Danmarks mest citerede forsker i de danske medier i 2024.
Og når snakken ikke handler om verdenssituationen, NATO eller dansk forsvarspolitik, er der også et helt andet emne, der kan få engagementet frem hos Peter Viggo Jakobsen: Han er nemlig glødende AGF-fan.
Tak til Peter Viggo Jakobsen for et både lærerigt, underholdende og tankevækkende foredrag – og ikke mindst tak til alle, der var med til at skabe en fantastisk aften i et totalt udsolgt hus.


















