onsdag 9. juli 2025
  • Indsend nyhed
Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
Brønderslev Avis
Intet resultat
Se alle resultater

Priserne på huse og lejligheder er nu steget hver måned i et år

Redaktion af Redaktion
29. december 2021
i Nyheder

Salgspriserne på huse og ejerlejligheder er steget 12 måneder i træk, så gennemsnitspriserne nu er henholdsvis 14 og 17 procent højere end for et år siden, viser tal fra Boligsidens Markedsindeks.

Det er blevet dyrere at købe et hus eller en lejlighed i 12 måneder i træk. Dermed er priserne nu steget uafbrudt i et år. Det viser nye april-tal fra Boligsidens Markedsindeks.

Det betyder, at salgspriserne på villaer og rækkehuse er 14 procent højere end for et år siden, og at køberne i gennemsnit har betalt 17 procent mere for en ejerlejlighed end på samme tidspunkt i 2020.

”Normalt stiger priserne i løbet af forår og sommer, og så falder de igen i løbet af efterår og vinter. Det er med til at sikre moderate årlige prisstigninger. De udsving har vi ikke set det seneste år, og det har ført til de meget store spring i de gennemsnitlige salgspriser. Det er alt sammen affødt af den massive interesse, der har været for boliger siden den første coronanedlukning af Danmark,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Hovedstaden har største prisstigninger

Det er Region Hovedstaden, der kan præsentere det seneste års største prisstigninger for både huse og lejligheder. Og dykker vi et hak længere ned i geografien, er det i landsdelen København By, der rummer kommunerne Dragør, Frederiksberg, København og Tårnby, priserne er steget mest.

”Efterspørgslen på boliger i hovedstaden er massiv, og der bliver solgt flere boliger end normalt. Det har fået udbuddet i København til at falde og priserne til at stige meget. Heldigvis er der kommet mange flere nye sælgere end tidligere i de første fire måneder af året, og det har betydet, at faldet i udbuddet i hovedstaden nu er stoppet. Når det er sagt, så er der behov for, at endnu flere sætter til salg, hvis udbuddet skal matche efterspørgslen,” påpeger Birgit Daetz.

I København By er husene handlet 29 procent højere end for et år siden, mens ejerlejlighederne nu er 20 procent dyrere.

Sommerhuse stiger også i pris

Det er ikke kun huse og lejligheder, der stiger i pris. Efter et lille prisdyk i slutningen af 2020 er sommerhuspriserne også steget de seneste måneder. Alene fra marts til april steg de med fire procent, så sommerhuse nu bliver handlet for 24 procent mere end for et år siden.

”Der er handlet ekstremt mange sommerhuse, mens danskerne har været coronahjemsendt og afkoblet muligheden for at rejse ud af landet. Det har fået priserne til at galoppere afsted. Det vil de formentlig fortsætte med hen over sommeren, inden der meget vel kan komme mere normale tilstande på sommerhusmarkedet, når sommerferien er slut, og mulighederne for at rejse til udlandet forhåbentlig bliver lidt større,” siger Birgit Daetz.

Prisstigningerne på sommerhuse er størst i Region Sjælland og Region Hovedstaden, hvor det nu koster henholdsvis 39 og 30 procent mere at købe sommerhus, end det gjorde for et år siden.

Udvikling i boligpriser april 2021:

BOLIGTYPE PRIS PER KVM. (KRONER) ÆNDRING SENESTE MÅNED ÆNDRING SENESTE ÅR
Villaer og rækkehuse 16.415 1,7% 14,3%
Ejerlejligheder 33.154 1,7% 16,6%
Sommerhuse 20.532 4,2% 24,4%

(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)

Regional udvikling i priser på villaer og rækkehuse april 2021:

REGION PRIS PER KVM. (KRONER) ÆNDRING SENESTE MÅNED ÆNDRING SENESTE ÅR
Region Hovedstaden 31.367 2,8% 20,8%
Region Midtjylland 14.133 0,6% 11,1%
Region Nordjylland 10.713 0,9% 8,5%
Region Sjælland 14.242 0,9% 12,2%
Region Syddanmark 11.354 1,7% 9,8%

(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)

Regional udvikling i priser på ejerlejligheder april 2021:

REGION PRIS PER KVM. (KRONER) ÆNDRING SENESTE MÅNED ÆNDRING SENESTE ÅR
Region Hovedstaden 44.847 1,8% 17,8%
Region Midtjylland 26.770 0,7% 15,6%
Region Nordjylland 19.252 1,5% 17,1%
Region Sjælland 18.043 3,2% 10,9%
Region Syddanmark 18.334 2,5% 9,8%

(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)

 

Del på FacebookDel på X
Forrige indlæg

Michael anbefaler: Steffen Jacobsens “De stumme piger”

Næste indlæg

Vild vækst: Salget af liebhaverboliger buldrer afsted

Næste indlæg
Vild vækst: Salget af liebhaverboliger buldrer afsted

Vild vækst: Salget af liebhaverboliger buldrer afsted

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.