onsdag 21. maj 2025
  • Indsend nyhed
Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
Brønderslev Avis
Intet resultat
Se alle resultater

POLITIRAPPORTEN Vendsyssel

Henrik Tex Dahl Nielsen af Henrik Tex Dahl Nielsen
9. oktober 2024
i 112

3 – 9 Oktober 2024

Kontaktbedrageri mod ældre kvinde

Mandag eftermiddag blev en ældre kvinde udsat for et kontaktbedrageri i sit hjem på Vestskoven i Brønderslev. Forinden havde gerningsmanden ringet til den ældre kvinde og forklaret, at han var fra banken. Han fortalte kvinden, at hun var ved at blive udsat for banksvindel. Derfor ville han komme forbi hendes adresse for at hente hendes dankort.

Ud over dankortet franarrede gerningsmanden også den ældre kvinde for flere smykker og kontanter.

Endnu et kontaktbedrageri

Kort efter fandt et andet kontaktbedrageri også sted. Denne gang var det dog på Åstrupvej i Hjørring hos et ægtepar. Manden blev i dette tilfælde også kontaktet af en bedrager, der kom fra ”banken”. ”Bankmanden” forklarede igen, at parret var blevet udsat for svindel, hvorfor en medarbejder ville komme og hente deres dankort.

Det lykkedes derefter gerningsmanden at hæve kontanter på kortet i en hæveautomat i Hjørring. Har du set noget? Kontakt politiet på 114.

Guldsmykker og 130 kartoner cigaretter stjålet

Tirsdag eftermiddag var der indbrud i en landejendom på Vanggårdsvej i Brønderslev. Indbrudstyven slap fra stedet med en del guldsmykker og 130 kartoner cigaretter.

Forinden lykkedes det tyven at komme ind gennem et vindue, som var efterladt på klem. Tyven gennemrodede soveværelset og en entré, hvorefter personen fortsatte til en staldbygning. Tyven kom ind i staldbygningen ved at bryde en hængelås op. Politiet har sikret flere spor, som vil blive brugt i efterforskningen.

Ældre mand anholdt for spirituskørsel

Natten til torsdag i sidste uge, ringede en borger til vagtcentralen, idet han kørte bag ved en bilist, der kørte meget langsomt og slingrende. Derfor mistænkte borgeren, at bilisten var påvirket.

En patrulje rykkede ud til Aalborgvej i Aabybro, hvor bilisten kørte, og standsede ham. Ganske rigtigt, så var bilisten – en 74-årig mand – påvirket af alkohol, viste en udåndingstest. Af den grund blev han sigtet for spirituskørsel og anholdt for at få taget en blodprøve.

Del på FacebookDel på X
Forrige indlæg

Nyt boligprojekt i Brønderslev – Drachmannshave klar til indflytning i foråret 2025

Næste indlæg

Højbjergs Smedie & VVS kåret som Succesvirksomhed 2024

Næste indlæg
Højbjergs Smedie & VVS kåret som Succesvirksomhed 2024

Højbjergs Smedie & VVS kåret som Succesvirksomhed 2024

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.