Det årlige påskespil lørdag den 18. april i Østsidehallen – blev en stor succes for Troldehøjs Venner!

Omkring 170 deltagere fra nær og fjern lagde vejen forbi, og Østsidehallen summede af liv, godt humør og aktivitet. Der var travlhed i både boder og cafeteria, og stemningen var helt i top, fortæller Mette Nøhr Tang fra Troldehøjs Venner til Brønderslev Avis og hun fortsætter:
Derfor vil vi gerne sende en stor tak til alle, der deltog og ikke mindst til de mange frivillige, som hjalp med at få arrangementet til at lykkes. En helt særlig tak går til vores fantastiske sponsorer, som bidrog med gevinster til lotteriet for en samlet værdi af over 45.000 kr. Den opbakning er helt enestående, og vi er dybt taknemmelige – uden jer kunne vi ikke gennemføre sådanne arrangementer.
Vi vil også gerne takke Støtteforeningen for Børnefonden, som for fjerde år i træk har været en uvurderlig hjælp i afviklingen af bankospillet. Vi er utrolig stolte af resultatet og glæder os til at omsætte overskuddet til nye projekter i Børnehaven Troldehøj og Alfehøj SFO.
Projekter der gør en forskel
De midler, Troldehøjs Venner samler ind i løbet af året – blandt andet gennem påskespil, MGP og salg af til- og frakort, går ubeskåret til projekter, der forbedrer hverdagen for børn og personale i Børnehaven Troldehøj og Alfehøj SFO i Ø. Brønderslev

Bålhytte i børnehaven
– varme minder året rundt
Et af de projekter, vi arbejder på lige nu, er en ny bålhytte til børnehaven. Den gamle måtte desværre rives ned på grund af dårlig stand, og det er noget, der virkelig bliver savnet i hverdagen. Den nye bålhytte bliver cirka 8 meter i diameter og vil kunne rumme mange børn ad gangen. Samtidig giver den mulighed for at lave bål i tørvejr og med læ. Hytten opføres som en ottekantet konstruktion i naturmaterialer, så den passer ind i de eksisterende omgivelser på legepladsen.
At Troldehøjs Venner kan bidrage økonomisk til projekterne, gør det langt lettere at søge fonde til de større investeringer. Vi har allerede fået 50.000 kr til projektet fra Norlys Vækstpulje til bålhytten. Bålhytten er samtidig en del af et større projekt “Troldehaven”. Her planlægges blandt andet sanse- og køkkenhave med højbede, pilehytte, sansestier, bærplantager og kvashegn. Målet er at styrke børnenes nysgerrighed på naturen og give dem konkrete erfaringer med friluftsliv, fra jord til bord, i trygge og inspirerende rammer.

Hyggerum i SFO’en
– Et frirum til fællesskab og fordybelse
Det seneste år har Troldehøjs Venner været meget aktive i Alfehøj SFO. Her er der blandt andet blevet etableret legerum, dukkerum, sanserum samt læringstavler og kreative løsninger på gulve og vægge. Næste projekt er målrettet de lidt ældre børn i 2.–4. klasse. De mangler et sted, hvor de kan trække sig tilbage og fordybe sig i mere alderssvarende aktiviteter.
Derfor arbejder vi nu på at etablere et hyggeligt opholdsrum med sofaområde og plads til brætspil, bøger og afslapning. Her er fokus på ro, nærvær og fællesskab og vi er i gang med at søge fonde til at realisere projektet, slutter Mette Nøhr Tang fra foreningen Troldehøjs Venner.









