• Indsend nyhed
torsdag 30. marts 2023
Broenderslev Avis
 
 
 
 
 
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Broenderslev Avis
No Result
View All Result
RedaktionafRedaktion
29. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

FV2019 godt igang, vi har friske stemmeprocenter fra hele kommunen.

 
 

Artikelfoto: De tilforordnede sidder klar til at modtage de stemmeberettigede i Brønderslev Hallen. Foto Tex.

Udenfor Brønderslev hallen var der proppet af biler på P-pladserne, men der var også biler parkeret alle mulige og umulige steder, så folket var inde for at stemme til folketingsvalget.

Brønderslev Avis fik en helt frisk statistik udleveret, en opgørelse over stemmeprocenterne på valgstederne i hele Brønderslev Kommune, tallene er fra i dag kl. 12.00.

By:                      Stemmeberettiget:       Afgivne stemmer kl. 12.    Procent afgivet:

Agersted                  640                               161                                25,2

Asaa                       1401                              478                                34,1

Brønderslev            9642                               3516                              36,5

Dronninglund          3835                               1236                              32,2

Flauenskjold            1004                               282                               28,1

Hallund                     500                               145                               29,0

Hjallerup                 3426                              1213                               35,4

Jerslev                    1813                                492                               27,1

Klokkerholm            1477                                430                               29,1

Serritslev                  643                                188                               29,2

Stenum                     491                                135                               27,5

Thise                        915                                 302                               33,0

Ø. Brønderslev         1187                                 320                              27,0

Samlet i Kommunen 26974                              8898                              33,0

Ved valget i 2015 var stemmeprocenten for hele kommunen kl. 12.00 på 23,7, så tallene lover godt for en rigtig pæn deltagelse til dagens valg.

Foto: Efter endt valghandling var der mange der fik en kop valgkaffe og en sludder i Valg Cafeen i Brønderslev Hallen. Foto Tex
 
 
 
Next Post

Kan du score?

Broenderslev Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Brønderslev Avis
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Kontakt os
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.