Torsdag den 15. oktober inviterer vinbonde Jan Lunde og vinnørd Poul Erik Bermann til en særlig aften på Nygårdsminde Vingård ved Brønderslev. Her venter en samlet vinoplevelse med rundvisning, vinsmagning, middag og fortællingen om dansk vin.
Arrangementet finder sted i de stemningsfulde omgivelser på Nygårdsminde Vingård på Tolstrupvej 102. Aftenen begynder med en rundvisning i vinmarken, hvor deltagerne får mulighed for at komme tættere på arbejdet med dansk vinproduktion.
Herefter står den på vinsmagning med et bredt udvalg fra vingården. Der skal blandt andet smages mousserende vin, rosévin, hvidvin, rødvin og den populære hedvin.
Vin, mad og dansk vinhistorie
Vinene bliver ledsaget af en menu, som er sammensat, så retterne passer til de forskellige vine. Undervejs vil der desuden være et foredrag om dansk vins historie og udviklingen af vinproduktion i Danmark.
Jan Lunde og Poul Erik Bermann vil gennem aftenen dele ud af deres viden og interesse for vin og give deltagerne et indblik i både produktionen, vinene og historien bag.
Som afslutning på aftenen bliver der også mulighed for at smage på vinbondens egen gin.
Arrangementet foregår torsdag den 15. oktober 2026 fra kl. 16.00 til 21.00 på Nygårdsminde Vingård, Tolstrupvej 102, 9700 Brønderslev.
Prisen er 595 kroner pr. deltager. Betaling sker via MobilePay på 20264940.
Tilmelding er bindende og skal ske til peb@poulerikbermann.dk senest mandag den 12. oktober kl. 23.59.


















