torsdag 22. maj 2025
  • Indsend nyhed
Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
Brønderslev Avis
Intet resultat
Se alle resultater

Efterlysning af formodede indbrudstyve

Redaktion af Redaktion
29. december 2021
i 112

Efterlysning af formodede indbrudstyve

Den 10. juli 2019 mellem kl. 1000-1030 brød en eller flere gerningsmænd ind hos en ældre dame i Birkelse i Vendsyssel, hvorfra de stjal hendes tegnebog, der indeholdt diverse kort, herunder et dankort. Dette dankort blev efterfølgende anvendt til hævninger i diverse pengeautomater i Aabybro, Brønderslev og Skive, ligesom det er brugt til indkøb af tøj i flere tøjforretninger.

Mistanke retter sig mod omrejsende kriminelle

Nordjyllands Politi frigiver nu billeder af gerningsmændene, og politiet håber, at offentligheden kan hjælpe med at genkende de to mistænkte personer. Overvågningen af gerningsmændene stammer fra Sport24 i Hjørring, hvor gerningsmændene indfandt sig den 11. juli 2019.
Lederen af politiets efterforskning, fungerende vicepolitiinspektør Sune Myrup, oplyser, at Nordjyllands Politi har mistanke til, at gerningsmændene er omrejsende kriminelle fra Østeuropa.

”Og derfor modtager vi gerne oplysninger fra campingpladser og restaurationsbranchen, hvis man har haft de afbildede personer boende som gæster,” pointerer Sune Myrup, der i næste åndedrag understreger, at politiet har efterforsket ganske massivt mod de her gerningsmænd.

”Men det er desværre ikke lykkedes at identificere dem eller lokalisere det sted, hvor de overnatter. Det er derfor, at vi nu vælger at frigive overvågningsbillederne af de formodede gerningsmænd,” siger Sune Myrup, der håber, at offentligheden bidrager med oplysninger, der hjælper med sagens opklaring.

I den pågældende sag, hvor den ældre kvinde havde indbrud og fik stjålet bl.a. sit dankort, var man kommet ind via åbne døre eller vinduer.

”I den seneste periode har vi desværre set en del af den her type indbrud, hvor gerningsmændene skaffer sig adgang via åbentstående vinduer og døre, så vi vil gerne opfordre til, at man husker at lukke og låse døre og vinduer – også når man laver havearbejde eller lignende,” fortæller fungerende vicepolitiinspektør Sune Myrup.

Har man oplysninger om de mistænkte personer, skal man straks kontakte Nordjyllands Politi på telefon: 114.

Kilde: Nordjyllandspoliti.dk

Del på FacebookDel på X
Forrige indlæg

Det Døde Hav – vigtig lindring og hårdt arbejde for psoriasispatienter

Næste indlæg

SKAL DU PÅ IDRÆTSHØJSKOLE?

Næste indlæg

SKAL DU PÅ IDRÆTSHØJSKOLE?

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.