onsdag 9. juli 2025
  • Indsend nyhed
Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
Brønderslev Avis
Intet resultat
Se alle resultater

BFC Hot Shots stærkt fra start i kvalspillet.

Henrik Tex Dahl Nielsen af Henrik Tex Dahl Nielsen
10. februar 2025
i Sport

Brønderslev Floorball Herre Liga er kommet godt fra start i kvalifikationsspillet om de sidste pladser i årets slutspil. Holdene, der endte som nr. 4, 5, 6 og 7 i grundspillet, spiller en ude- og en hjemmekamp, hvor de to bedste går videre til en afgørende duel mod tilsvarende hold fra Øst-rækken. Her kæmpes der om to pladser i kvartfinalerne.

Brønderslev har fået en stærk åbning på kvalifikationen med tre sejre i de første to kampe og har dermed sat sig i en gunstig position i jagten på en plads i slutspillet.

Foto: Fra Arhus kampen. Privatfoto

Brønderslev Floorball i målorgie mod Aarhus, med en 12-9 sejr  

Lørdag eftermiddag tog Brønderslev Floorball Herre Liga imod et formstærkt Aarhus-hold, der kom med selvtillid efter en flot sejr over Esbjerg. Men Brønderslevs offensiv var ustoppelig, og det blev en sand målfest i Brønderslev Hallen. Holdledelsen udtaler:

Vi fik en drømmestart med to lynscoringer på bare 1 minut og 22 sekunder. Desværre blev det en sovepude, hvor defensiven ikke altid var på plads, hvilket gav Aarhus flere chancer. Men én ting var sikkert: Vi vidste præcis, hvor målet stod, og vores offensiv leverede varen!

De tre U19-landsholdsspillere – Oliver Bager, Malthe Saaby og Christian Andersen – viste igen, hvorfor de er blandt landets største talenter. De fandt hinanden i mørket som om, de havde spillet sammen hele livet, som de også har. Deres kombinationer splittede Aarhus-defensiven ad gang på gang  

Foto: Johan Uppström på vej tilbage mod topformen. Privatfoto

Holdledelsen påpeger at nogle spillere virkelig stod frem og tog ansvar, bl.a Oliver Bager som var i en klasse for sig og scorede imponerende fem mål samt en assist.  Malthe Saaby leverede to vigtige scoringer og viste atter sin målfarlighed.

Christian Andersen var arkitekten bag flere mål og stod for tre flotte assists, hvor han igen viste sit overblik og kreativitet samt alderspresidenten, Johan Uppström nærmer sig topniveau igen efter en lang skadesperiode. Han leverede 1 mål og 2 assists i sin bedste kamp siden comebacket, hvilket lover godt for de kommende kampe.

Anton Wennbring lukkede festen til slut i kampen, da Aarhus jagtede en reducering, viste Anton Wennbring sin høje klasse i begge ender af banen. Med en stærk bolderobring inde foran mål sikrede han sig bolden og satte den flot højt i nettet for at cementere sejren. Et perfekt punktum på en målrig eftermiddag!

Foto: Fra Aarhus kampen. Privatfoto

Næste Hot Shots opgave i kampen for at nå en slutspilsplads, er udekampen d. 23 februar i mod Esbjerg Sharks.

Del på FacebookDel på X
Forrige indlæg

Standerhejsning i ØBI Fodbold.

Næste indlæg

BI’s U14/15-piger i topform efter træningslejr

Næste indlæg
BI’s U14/15-piger i topform efter træningslejr

BI’s U14/15-piger i topform efter træningslejr

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.