De trak folk til markedsscenen i Brønderslev. Nu kommer Nice Little Penguins igen – denne gang til stående koncert på Fårup Skovhus fredag den 6. november.
Det er kun få uger siden, trioen stod på Markedsscenen til Store Brønderslev Marked søndag den 30. august. Bandet spillede to sæt, klokken 15 og 17, og det var tydeligt, at de stadig kan samle et publikum. Hits som Flying og Rain Keeps On Falling fik folk til at synge med, mens den tætte live-lyd og de skarpe vokalharmonier trak både de, der husker 90’erne, og dem, der bare kom forbi markedet.
Nu inviterer Fårup Skovhus til en aften, hvor der er tid og plads til hele showet.
Nice Little Penguins er ifølge dem selv ikke et band, der lever af minder. De skriver stadig, spiller stadig og udvikler sig – og i 2026 står de stærkere live end nogensinde. Trioen er den samme som i de bedste år: brødrene Michael Kolster på guitar og Carsten Kolster på trommer samt Bo Feierskov på bas.
Det, publikum får, er uden sikkerhedsnet. Ingen backing tracks. Ingen autotune. Tre musikere, tre stemmer og et sammenspil, der er slibet gennem årtier på landevejen. Sangene, der har givet bandet en særlig plads i dansk pophistorie, lever i dag i et mere modent, intenst og direkte format – stadig med den spilleglæde, der fra starten var pointen.
Dørene åbner kl. 18.30. Der er helstegt pattegris-buffet kl. 19.00, og musikken går i gang kl. 20.30.
Koncertbilletten koster 249 kroner. Buffeten kan tilkøbes for 99 kroner.
For dem, der hørte bandet på markedet i august, er november-koncerten en chance for at få dem tættere på – stående, uden markedslarm, og med hele repertoriet. For alle andre er det en anledning til at høre, hvorfor Nice Little Penguins stadig trækker folk til, tre årtier efter Flying.


















