Sommeren havde for alvor meldt sin ankomst til Hjørring, da Agillix fredag og lørdag afholdt årets Hjørring Dyrskue. Med temperaturer på op mod 25 grader begge dage blev dyrskuet afviklet i en varm og sommerlig ramme, hvor hele 23.000 deltagere lagde vejen forbi pladsen.

Årets dyrskue bød på liv og aktivitet i alle hjørner af pladsen. Mere end 700 dyr var tilmeldt bedømmelse, mens maskin- og erhvervsudstillingen var udsolgt. Det gav masser af stemning i ringene, ved udstillerne og i de mange aktivitetsområder.

Hos Agillix er der stor tilfredshed med årets arrangement.

  • Vi er meget tilfredse med årets dyrskue. 23.000 deltagere er et rigtig flot besøgstal, og på et tidspunkt måtte vi melde alt optaget på skuets parkeringspladser. Alligevel oplevede vi, at skuet overordnet blev afviklet i et godt tempo, og det var dejligt at se, hvordan der var liv i de forskellige områder af pladsen begge dage, siger dyrskuekoordinator i Agillix, Karin Møller Larsen.

Aktiviteter for både børn og voksne

De besøgende kunne begge dage gå på opdagelse i et bredt program rundt på dyrskuepladsen. I ringene var der bedømmelser og kåringer af blandt andet malkekvæg, kødkvæg, heste, får, kaniner og fjerkræ.

Andre steder på pladsen kunne publikum opleve fødevareudstilling, maskiner, outdooraktiviteter, westernridning og møde Agillix’ folkevalgte og fagrådgivere.

Fredag var det traditionen tro især skolebørn, der satte deres præg på pladsen fra morgenstunden. Lørdag var det i høj grad børnefamilierne, der fyldte området. Her kunne børnene blandt andet besøge dyreungerne, deltage i aktiviteter i Det Aktive Hjørne, prøve pedaltraktorkørsel, opleve kæphestestævne og tage på ponytræktur.

Skal give forståelse for landbruget

Dyrskuets formand, Jonas Ellitsgaard Jensen, glæder sig over, at Hjørring Dyrskue også i år formåede at tiltrække familier, som ikke nødvendigvis har en daglig tilknytning til landbruget.

  • Det glæder mig, at vi så så mange børnefamilier på pladsen. Vi har gennem flere år arbejdet for, at dyrskuet også skal være et sted, hvor børn og familier uden en direkte tilknytning til landbruget kan få en god oplevelse. Når børn i en tidlig alder møder dyrene, fødevarerne og de mennesker, der arbejder med landbruget, får de en bedre forståelse for, hvor de gode danske fødevarer kommer fra, siger Jonas Ellitsgaard Jensen.

De kommende dage bliver resultaterne fra årets bedømmelser lagt på www.hjorringdyrskue.dk. Her kan man se, hvem der blev kåret i de forskellige kategorier.

Samtidig begynder nedtællingen til næste års Hjørring Dyrskue, som afholdes den 18. og 19. juni 2027. Ifølge Agillix er planlægningen allerede godt i gang.

Kilde og foto: Agillix