Lørdag eftermiddag med ALS i Focus.
Godt 35 personer plus børn og hunde mødtes hos Arne Mogensen i Bredgade lørdag over middag til den årlige ALS march. Arne fortæller at det som tidligere år var en hyggelig omgang, der blev snakket og grinet i grupperne på vejen rundt på ruten og man studerede meget fuglelivet i området, det ser ud som der var en stor koloni af den sjældne fugleart, lommelærker i området, de blev i hvert tilfælde ofte set ude på marchen.

På vandposterne var der alt fra kolde drikkevarer til kaffe og kage, så naturligvis blev pit-stoppene lidt længere end beregnet. Men det var jo også hyggen der var sat i højsædet fra start. Indsamlingen er dog gået over alt forventning, i skrivende stund er der indsamlet 8.600,-kr hvilket er 344% af det første mål som var på 2.500,-kr. Man kan i øvrigt stadig give bidrag på linket under artiklen de næste 5-6 dage.
Jeg må konstatere at lidt opmærksomhed i lokalmedierne gør meget, slutter en glad Arne Mogensen til Brønderslev Avis udsendte, Arne når lige at tilføje, vi gør det selvfølgelig igen i 2026, tak for i år!
Link til ALS indsamlingen: https://indsamling.muskelsvindfonden.dk/fundraisers/als-i-fokus-2025-bronderslev-140625