torsdag 10. juli 2025
  • Indsend nyhed
Brønderslev Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker
Intet resultat
Se alle resultater
Brønderslev Avis
Intet resultat
Se alle resultater

Fisk, fællesskab og store smil: En uforglemmelig dag ved Ny Thorup Fiskepark

Redaktionen af Redaktionen
30. juni 2025
i Nyheder

Brønderslev, 27. juni 2025 – Solen skinnede over Ny Thorup Fiskepark og der var meget luft i luften, da 140 borgere fra Brønderslev Kommunes plejecentre og aktivitetscentre fredag deltog i en dag fyldt med nærvær, naturoplevelser og fællesskab. For tredje år i træk åbnede værtsparret Jan og Mette Jensen dørene til deres smukke fiskepark og bød deltagerne velkommen med smørrebrød, kaffe, hjemmebag og fiskestænger – og ikke mindst varme smil og frivillige hjælpere, der gjorde dagen mulig.

”Hvad er godt ved dette arrangement?” Simpelthen alt”, siger en af deltagerne. ”Det er det hele, naturen, fællesskabet, de mange smil. Der er noget helt særligt ved det, fortsætter hun, fordi alle snakker med alle, på kryds og på tværs. 
For plejecentrene har det en stor betydning, fordi beboerne får en særlig oplevelse med personalet, som de kan tale længe om. En af beboerne fra Elmehøj fangede et par ørreder. ”De skal med og ryges, og så skal de spises til deres sommerfest, hvor de kan tale om turen igen, og glæde sig over den gode oplevelse”, oplyser en af medarbejderne. Alle sanser bliver aktiveret og lægger bund for en god middagssøvn. 

Arrangementet er også en del af kommunens samværsindsats, som har til formål at bekæmpe ensomhed blandt ældre. Og det virker – dagen ved søen skaber ikke bare minder, men også nye venskaber og samtalestof, der lever videre, når folk mødes på kryds og tværs i forskellige fællesskaber. 

Et forbilledligt samarbejde

Dagen er også et stærkt eksempel på, hvordan lokale virksomheder og kommunen kan samarbejde om at skabe meningsfulde oplevelser for ældre borgere. Det er ikke bare en fisketur – det er en dag, hvor mennesker mødes, historier deles, og glæden er til at tage og føle på.

“Vi er dybt taknemmelige for den indsats, Jan og Mette lægger i dette arrangement. Det gør en kæmpe forskel,” siger Marianne Niehues, samværs- og aktivitetskoordinator i Brønderslev Kommune. Mette og Jan fra Ny Thorup Fiskepark supplerer, at de glæder sig til at invitere igen til næste år.  Sammen med Lone Nørgaard Larsen fra Aktivitet og Frivillige glæder hun sig over, at der er mange forskellige mennesker, der har samarbejdet om at få dette arrangement til at lykkes. For uden dette samarbejde ville dette arrangement ikke kunne lade sig gøre.

Del på FacebookDel på X
Forrige indlæg

Digitalt klippekort hos KonditorBager i Brønderslev – første brød er gratis

Næste indlæg

En uforglemmelig søndag i Den Runde Pavillon: Musik, Mad og Magi

Næste indlæg
En uforglemmelig søndag i Den Runde Pavillon: Musik, Mad og Magi

En uforglemmelig søndag i Den Runde Pavillon: Musik, Mad og Magi

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Brønderslev Avis
  • Rettigheder og copyright

Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
  • Find din håndværker

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.